Honderden euro's minder huurtoeslag
Honderdduizenden mensen die nu huurtoeslag krijgen, gaan er komend jaar fors op achteruit. Dat is een onbedoeld effect van de bezuinigingen die het kabinet op de regeling voor de Buitengewone Uitgaven toepast. Mensen die nu gebruik maken van deze regeling en een huurtoeslag ontvangen, krijgen volgend jaar gemiddeld 400 euro minder. De FNV heeft deze week samen met het CNV, de MHP, de CG-Raad en de Woonbond een brandbrief aan de Tweede Kamer gestuurd met een eenvoudige oplossing: verlaag de inkomensgrens waardoor mensen eerder recht hebben op huurtoeslag.
Het gaat om ruim 300 duizend werkenden en uitkeringsgerechtigden onder de 65 met een laag inkomen die nu huurtoeslag ontvangen. Doordat zij via de Buitengewone Uitgaven hoge zorgkosten kunnen aftrekken, daalt het zogeheten verzamelinkomen. En dat is bepalend voor de hoogte van de toeslag: hoe lager dat inkomen, hoe meer geld je krijgt via de huurtoeslag.
Doordat vanaf 1 januari de meeste zorgkosten voor deze groepen niet meer als aftrekpost kunnen worden opgevoerd, valt dat inkomen veel hoger uit. En daardoor wordt de huurtoeslag voor grote groepen mensen veel lager, wat kan oplopen tot zo'n 700 euro per jaar.
In de brandbrief doen de partijen een dringende oproep aan de leden van de Tweede Kamer om de voorgestelde reparatie voor mensen onder de 65 jaar over te nemen. Het kabinet heeft eerder al aangekondigd om 65 plussers die door de wijzigingen in de regeling voor de Buitengewone Uitgaven gedupeerd worden te compenseren. Daar zijn FNV, CNV, MHP, CG-Raad en de Woonbond blij mee. Maar de mensen onder de 65 jaar die ook van de regeling voor Buitengewone Uitgaven gebruik maken en huurtoeslag ontvangen krijgen die compensatie niet.
De brief over de huurtoeslag is nu verstuurd omdat de Tweede Kamer is gevraagd voor 1 oktober te beslissen hoe de huurtoeslag er in 2009 uit gaat zien. Pas eind oktober wordt verder gepraat over de gevolgen van de bezuinigingen op de regeling voor de Buitengewone Uitgaven. Te laat om deze onbedoelde effecten voor de mensen met een laag inkomen onder de 65 jaar te compenseren.
V08.1405.PR
Amsterdam, 25 september 2008
Persbericht
Hulpmiddel voor huurder met verbeterplannen
Twee nieuwe brochures helpen huurders bij het klussen in huis. Deze brochures, 'Badkamer' en 'Tuin', maken deel uit van de reeks Verbeter uw Huurwoning. De informatie helpt huurders bij het aanpakken van de tuin of het vernieuwen van de badkamer.
De informatie helpt huurders ook in het overleg met hun verhuurder. Voor ingrijpende veranderingen is namelijk vooraf toestemming van de verhuurder nodig. Daarnaast is het goed om te weten dat sommige verhuurders een deel van de investering vergoeden. In de brochures worden energiebesparende maatregelen en milieuvriendelijke materialen meegenomen.
Sinds 2003 hebben huurders meer (wettelijke) mogelijkheden om hun huurwoning te verbeteren. Daar wordt nog te weinig gebruik van gemaakt. Consumentenorganisaties en marktpartijen hebben de handen ineen geslagen om een hulpmiddel te ontwikkelen dat aansluit bij deze kans voor huurders. Hieruit is de brochurereeks Verbeter uw Huurwoning ontstaan.
Onderhoudsvriendelijke tuin
Nieuw in de reeks Verbeter uw Huurwoning zijn de brochures Badkamer en Tuin. Ook voor huurders zijn er veel mogelijkheden om tuin en badkamer aan te passen aan de eigen wensen. Het aanleggen van een onderhoudsvriendelijke tuin of het plaatsen van een schuur ligt binnen de mogelijkheden. Evenals een tweede toilet in de badkamer, nieuw tegelwerk of andere aanpassingen. Om de huurder te helpen zijn energierekening te verlagen, zijn energiebesparende maatregelen meegenomen. Ook de keuze van milieuvriendelijke materialen krijgt een plek.
Gratis downloaden
Eerder verschenen de brochures 'Vloeren en trapbekleding', 'Energiebesparing', 'Indeling en uitbreiding', en 'Keuken'.Op www.verbeteruwhuurwoning.nl kunnen huurders alle brochures gratis downloaden. De informatie helpt de lezer bij een gedegen voorbereiding van verbouwing of klus, het maken van afspraken met de verhuurder (bijvoorbeeld over toestemming en vergoeding), de keuzemogelijkheden per klus, en het vastleggen van afspraken met een uitvoerend bedrijf. Ook bij het toepassen van energiebesparende en milieuvriendelijke maatregelen wordt de huurder geholpen.
Initiatiefnemers
Verbeter uw Huurwoning is het resultaat van een samenwerking tussen consumentenorganisaties (Nederlandse Woonbond, Milieu Centraal, VACpunt Wonen) en marktpartijen (Vastgoed Belang, Vereniging van Klussenbedrijven (VLOK), VvE Belang, KWH (Kwaliteitscentrum Woningcorporaties Huursector)). Het project wordt mede ondersteund door het Ministerie van VROM.
V08.1562.PR
Amsterdam, 16 oktober 2008
Woonbond tegen nieuwe anti-kraakwet
CDA, VVD en ChristenUnie willen kraken strafbaar stellen. Zij hebben daarvoor een initiatiefwetsvoorstel gemaakt. Doordat deze drie partijen gezamenlijk, met steun van de PVV, een meerderheid in de Tweede Kamer hebben, dreigt er nu een totaal kraakverbod met straffen tot bijna drie jaar. Evenals de VNG en de vier grote steden is de Woonbond tegenstander van deze nieuwe anti-kraakwet. Kraken kan een bijdrage leveren aan het tegengaan van de leegstand en daarmee aan het oplossen van de woningnood, die in de grote steden nog steeds zeer nijpend is. De bestaande kraakwetgeving is voldoende om uitwassen aan te pakken.
De initiatiefnemers stellen in een toelichting op het wetsvoorstel dat kraken een 'enorme schending van het eigendomsrecht' vormt. Veel woningzoekenden zullen een kraakverbod echter ervaren als een enorme schending van hun recht op een 'dak boven het hoofd'. De situatie komt terug dat speculatiepanden jaar in jaar uit leeg kunnen staan.
Opvallend is dat de vier grote steden niet enthousiast zijn over het nieuwe wetsvoorstel, terwijl zij wel het meest met kraken te maken hebben. Evenals de Woonbond zijn zij van mening dat met de huidige wetgeving uitwassen voldoende zijn aan te pakken. De Amsterdamse wethouder volkshuisvesting Tjeerd Herrema (PvdA) stelt als alternatief voor de nieuwe wetgeving voor om de belastingaftrek af te schaffen en om eigenaren die hun woningen en kantoorpanden leeg laten staan een flinke dwangsom of bestuurlijke boete op te leggen. Ook een leegstandsheffing zou volgens hem een goede maatregel zijn. De Woonbond is het daarmee eens.
Het initiatiefwetsvoorstel voorziet alleen in een boete van 7.500 euro voor de eigenaar na zes maanden leegstand. Een dwangsom volgt pas in een later stadium, als gemeenten uitgepraat zijn met de eigenaar over alternatieve bestemmingen. Gemeenten moeten volgens het initiatiefwetsvoorstel wel gemakkelijker een leegstaand pand kunnen vorderen om het bijvoorbeeld te verhuren aan woningzoekenden. De wethouders volkshuisvesting van de vier grote steden vinden dat ze daarmee te veel verantwoordelijkheden van de eigenaar moeten overnemen. Bovendien biedt het wetsvoorstel eigenaren de nodige juridische middelen om het voordragen van bewoners te vertragen. De gemeente moet bijvoorbeeld aantonen dat een pand geschikt is voor bewoning en de eigenaar kan tegen die beslissing in beroep gaan. Het wetsvoorstel kan op deze manier de leegstand zelfs vergroten.
V08.1290.PR
Amsterdam, 2 september 2008
Dit is een gezamenlijk persbericht van
de Woonbond, Aedes en de ministeries van VROM en WWI
Energieconvenant voor de corporatiesector
De Woonbond, Aedes en de ministers Cramer van VROM en Vogelaar van WWI zetten vrijdag 10 oktober hun handtekening onder het Convenant Energiebesparing Corporatiesector. Woningcorporaties gaan samen met hun huurders en ondersteund door het Rijk aan de slag om een aantal zeer ambitieuze doelstellingen voor energiebesparing te realiseren. Uitgangspunt is dat energiebesparende maatregelen tot lagere woonlasten voor de huurders leiden.
Centraal in de aanpak staat dat het draagvlak onder huurders voor energiebesparing moet worden vergroot. Daartoe spreken de landelijke verenigingen van woningcorporaties (Aedes) en huurders (Woonbond) af dat huurders een woonlastenwaarborg krijgen. Huurders krijgen daarmee de garantie dat op wooncomplexniveau de verlaging van de maandelijkse energiekosten als gevolg van de energiebesparende maatregelen, groter is dan de huurverhoging. Huurders gaan er dus op vooruit, omdat hun woonlasten lager zullen uitvallen.
Voor de bestaande bouw is het de bedoeling in de komende 10 jaar ten minste 20 procent te besparen op het gasverbruik. Voor nieuwbouw is de doelstelling het energieverbruik per 1 januari 2011 te verlagen met 25 procent. Vanaf 1 januari 2015 moet dat 50 procent zijn. Aedes en Woonbond beogen om bij ingrijpende woningverbetering de woningen op het niveau van Energielabel B te brengen (of het Energielabel na woningverbetering met minimaal twee klassen te verbeteren).
Met het convenant wordt ook vastgelegd dat energiebesparende maatregelen zo nodig worden gecombineerd met maatregelen om de kwaliteit van het binnenmilieu en het wooncomfort te verbeteren. Daarbij wordt vooral ook gelet op het gebruik van afvoerloze geisers en open verbrandingstoestellen. Die dienen zo snel mogelijk te worden vervangen.
Lokaal overleg
Aedes en de Woonbond hebben gekozen voor een unieke aanpak. Zij reiken de kaders aan, die lokaal door woningcorporaties en huurdersorganisaties worden ingevuld. Op lokaal niveau maken partijen afspraken over de aantallen woningen die worden aangepakt en over het tijdsbestek waarin dat gebeurt.
Het Rijk
Door het convenant ook te ondertekenen, stelt het Rijk zich achter het energieconvenant voor de corporatiesector. Er ligt momenteel een wetsvoorstel om de energieprestatie van woningen in het Woningwaarderingsstelsel (WWS) op te nemen. Dit voorstel wordt zodanig aangepast dat verhuurders erdoor worden gestimuleerd de energieprestatie van hun woningen te verbeteren. Aedes en Woonbond zullen daar nauw bij worden betrokken.
Dankzij het convenant 'Energiebesparing Corporatiesector' kan een forse energiebesparing in de soci-ale huursector gerealiseerd worden die gevolgen heeft voor 2,4 miljoen huishoudens, oftewel 35 procent van de totale Nederlandse woningvoorraad. Met het sluiten van het convenant voor de corporatiesector sluit Aedes zich aan bij het convenant 'Energiebesparing bestaande gebouwen' (Meer met Minder) en het Lenteakkoord 'Energiebesparing in de nieuwbouw'. Alle drie de convenanten passen in de aanpak zoals aangekondigd in de nota "Nieuwe energie voor het klimaat", het uitgangspunt voor het klimaatbeleid in deze kabinetsperiode.
V08.1483.PR
Amsterdam, 9 oktober 2008
Financiële steun huurdersorganisaties onder de maat
Veel huurdersorganisaties zijn niet tevreden over de financiële bijdrage die ze van hun verhuurder ontvangen. Bij corporaties is dat gemiddeld € 5,20 per woning en bij commerciële verhuurders € 5,60. De huurders vinden dat te weinig om hun werk goed te kunnen doen, bijvoorbeeld door het inhuren van professionele ondersteuning. Dat blijkt uit een onderzoek van het Woonbond Kennis- en Adviescentrum (WKA), waaraan bijna 500 huurdersorganisaties meededen.
De oude Overlegwet voorziet niet expliciet in de financiering van een aantal belangrijke kostenposten. Daardoor nemen huurdersorganisaties die vaak niet op in de begroting die ze bij de verhuurder indienen. Het gaat met name om posten als ondersteuning en advies, voorlichting en het raadplegen van de achterban (via onderzoek, digitale panels en degelijke). Onder de nieuwe Overlegwet zijn dit kostenposten die wel voor financiering in aanmerking komen. Woonbonddirecteur Ronald Paping: ‘Ik raad huurdersorganisaties aan om vanaf nu minder bescheiden te zijn en alle posten die van belang zijn wél in de begroting op te nemen.’
Aanleiding voor het onderzoek is de vernieuwde Overlegwet die op 1 januari 2009 van kracht wordt. De financieringsmogelijkheden van huurdersorganisaties worden ruimer. Alle kosten die huurdersorganisaties voor hun functioneren maken, moeten in principe door de verhuurder worden vergoed. Uit het WKA-onderzoek blijkt dat dit nu nog lang niet zo is. Gemiddeld ontvangen huurdersorganisaties € 8.418 per jaar. Corporaties dragen gemiddeld € 8.700 bij en commerciële verhuurders € 600. Dit enorme verschil komt vooral omdat huurdersorganisaties in de commerciële sector veel kleiner zijn. Ruim de helft (58%) van alle organisaties kan met de verhuurdersbijdrage uit de voeten, maar 16% vindt die te laag om alle werkzaamheden die ze van belang vinden uit te (laten) voeren. Zo kan 90% van de huurdersorganisaties geen gebruik maken van professionele betaalde ondersteuning.
Bijna een kwart (23%) van de huurdersorganisaties krijgt een bedrag van de verhuurder op basis van een werkplan en een begroting. Ruim eenderde (37%) ontvangt een vast bedrag per woning. Het eerste heeft de voorkeur van de Woonbond. De verhuurder moet zijn bijdrage aan de begroting dan wel in de vorm van voorschotten beschikbaar stellen.
V08.1694.PR
Amsterdam, 11 november 2008